1․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Արան ունի 540 դրամ։ Եթե նա 50 դրամ տա Հայկին, նրանք կունենան հավասար քանակությամբ դրամ։ Որքա՞ն դրամ ունի Հայկը։
Լուծում 540 – 50 = 490 490 -50 = 440
Պատ՝․440
Բ․ Աշոտն ունի 700 դրամ։ Եթե նա 20 դրամ տա Կարենին և 50 Արային, ապա երեքն էլ կունենան հավասար քանակությամբ դրամ։ Որքա՞ն դրամ ունեն Կարենն ու Արան։
Լուծում 700-(20 + 50 )=630 630 – 20 =610 630 – 50 = 580
Պատ՝․ 610,580
Գ․ Վարորդը ավտոմեքենայի մեջ վառելիք լցնելու համար պետք է վճարի 6500 դրամ։ Վաճառողը որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի, եթե վարորդը նրան տա մեկ 5000 և երկու 1000 դրամանոց թղթադրամ։
Լուծում 5000+ 2.1000 = 7000 7000 – 6500 = 500
պատ՛, 500
2․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
4200 ։ 60 + 0 ։ 50 x 20 = 70
400 x 9 + 2 x 50 x 20 = 5600
2400 : ( 240: 6 ) + 50: 50= 61
3200 : ( 280 : 7 ) + 50: 50= 81
3. Հաշվի՛ր։
43 x 8= 344 72 x 8= 576 82 x 70= 5740
74 x 5= 370 62 x 8= 496 72 x 60= 4320
4․ Հաշվի՛ր ըստ օրինակի։
541 x 7= 500 x 7 + 40 x 7 +1 x 7 = 3787
452 x 3= 400 x 3 + 50 x 3 + 2 x 3 = 1356
832 x 4= 800 x 4 + 30 x 4 + 2 x 4 = 3328
750 x 2= 700 x 2 + 50 x 2 + 0 x 2 = 1500
654 x 3= 600 x 3 + 50 x 3 + 4 x 3 = 1962
784 x 5= 700 x 5 + 80 x 5 + 4 x 5 = 3920